SIL certifikát

Čo je to certifikácia SIL – a vyžaduje to vaša aplikácia úrovne?

Čo je to SIL certifikácia a čo robí? Pri inštalácii snímača hladiny certifikovaného SIL je inštalácia certifikovaná z hľadiska bezpečnosti a procesu. Sú definované v rôznych normách, napríklad v IEC 61508, ktoré sa týkajú funkčnej bezpečnosti elektrických, elektronických a programovateľných bezpečnostných systémov.

Zjednodušený systém SIL:

SIL1 – záruka nižšej úrovne, že produkt bude neustále merať

SIL2 – Nízke štatistické riziko zlyhania, o ktorom v produkte neviete

SIL3 – Redundantná schopnosť merania – jeden z primárnych diferenciátorov medzi SIL2 a SIL3

SIL4 – na trhu je k dispozícii veľmi málo prístrojov a vyžaduje sa pre ne mimoriadne náročná certifikácia. Používa sa napr. pre elektroniku železníc.

Výrobcovia sa môžu v zásade certifikovať tým, že spĺňajú normy SIL2 a príslušné normy IEC 61508, ale pravdivé a objektívne hodnotenie rizika a výkonu je spoľahlivejšie, ak ich vykoná matematická externá spoločnosť alebo konzultant. V tomto prípade sa matematika nazýva FMEDA …

Čo je to FMEDA? Poruchové režimy, efekty a diagnostická analýza je dôkladná analýza, ktorá zohľadňuje každú jednotlivú súčasť. Analýza porovnáva štatistiku jednotlivých komponentov so všetkými známymi poruchami zo splátkovej základne, poruchami z dôvodu návrhu produktu, výroby a prevádzkových postupov, ako je napríklad priebežná údržba.

Použitím externých konzultantov pre túto analýzu výrobca získava prístup k neoceniteľným priemyselným štatistikám a mnohým kritickým otázkam týkajúcim sa produktu. To by mohlo sťažiť dosiahnutie certifikácie pre výrobcu, ale zároveň prístup k štatistikám a priemyselným znalostiam iba zvyšuje hodnotu certifikácie.

Hodnota SIL2 certifikovaného snímača úrovne Na trhu je k dispozícii široká škála hladinových senzorov. Niektoré z týchto snímačov hladiny nie sú vôbec certifikované, niektoré majú certifikáciu SIL1 a niektoré certifikáciu SIL2. Cena senzora výšky hladiny s certifikátom SIL2 je zvyčajne vyššia ako cena verzie s certifikátom SIL1 alebo necertifikovanej verzie, takže kedy je relevantné minúť ďalšie peniaze a zvoliť snímač hladiny SIL1 alebo dokonca SIL2?

Položte si tieto otázky: Aké výdavky je možné vypočítať, ak dôjde k preplneniu nádrže s plávajúcou strechou, nádrže na chemikálie alebo nádrže na búrkový prúd? Aký počet pracovných hodín sa strávi kontrolou funkčného zariadenia? Zažili ste poruchy v dôsledku poruchy spínača úrovne a aké boli náklady? Aby ste znížili riziko, zvýšili bezpečnosť a zároveň znížili hodiny strávené monitorovaním a overovaním, či snímače hladiny fungujú správne, stojí za to snímač hladiny certifikovaný SIL. Stručne povedané, snímač hladiny s certifikátom SIL môže byť o niečo drahší ako snímač hladiny, ktorý nemá certifikát SIL, ale ďalšie vynaložené peniaze sa zarábajú v iných oblastiach.

Pre mnoho aplikácií v priemyselnom priemysle sú inžinieri oboznámení so schváleniami pre nebezpečné oblasti. Toto sú dobre známe požiadavky zabezpečujúce bezpečnú prevádzku elektrických zariadení v potenciálne výbušnom prostredí. Pre spoľahlivosť a zaistenie správnej činnosti vášho prístrojového vybavenia je snímač hladiny certifikovaný podľa SIL dôležitým krokom k zabezpečeniu automatizácie pracovného toku. Okrem toho použitie snímača hladiny certifikovaného podľa SIL2 zaisťuje kvalitu každého jednotlivého komponentu a porovnáva ho so skúsenosťami z nainštalovanej základne prístrojov.

Viac ako technické znalosti

Okrem dôkladnej technickej analýzy vyžaduje certifikácia SIL2 aj automatické overenie produktu. To znamená, že hladinový spínač je schopný automaticky spustiť testy na elektronické overenie funkčnosti meracieho prístroja. Ak test vyjde s negatívnym výsledkom, funkcia automatického overenia automaticky upozorní personál. Táto funkcia je obzvlášť výhodná pri vzdialených aplikáciách alebo aplikáciách, ktoré nie je možné ľahko sledovať kvôli polohe. Táto funkcionalita by sa dala nazvať ochrana odpadu – chráni pred plytvaním pracovným časom pri kontrole fungujúcich zariadení a umožňuje personálu efektívnejšie sa sústrediť na pracovný deň.